Безупречен Григор Димитров укроти машина за сервиси в Индиън Уелс

Единственият българин в тенис елита Григор Димитров изигра безупречен двубой срещу много опасния бомардировач от сервис Александър Бублик и го неутрализира за само 71 минути с 6:3, 6:4.

Така топ ракетата ни се класира за четвъртия кръг на “Мастърс” турнира в Индиън Уелс, а следващият му опонент е със съвсем същия профил като руснака с казахстански паспорт - американския бомбардировач Джон Иснър.

Във втори пореден мач в “пустинята” на Калифорния Гришо демонстрира висока класа и напълно накара феновете си да забравят за неубедителните представяния в Делрей Бийч и Акапулко миналия месец.

Освен солидния сервис, Димитров активира отново основното си оръжие - форхенда - и с него доминира в разиграванията, а при нужда можеше да разчита с охота и на бекхенда си. Българинът напълно оправда статута си на втори поставен в основната схема и премина рутинно през опасния Бублик, макар тази позиция да му бе предоставена служебно след недопускането на американска почва на Новак Джокович.

В 02:00 часа след полунощ в четвъртък Гришо ще се изправи срещу Джон Иснър в битка за място на четвъртфиналите. Американецът победи трисетово с два тайбрека Димитров на “Мастърс”-а в зала в Париж през 2017-а, но по-важното бе, когато топ ракетата ни го срази също с два тайбрека на полуфиналите в Синсинати същата година, за да триумфира впоследствие с “Мастърс” титлата. През 2015-а в Маями пък Иснър също надделя в първия сблъсък между двамата и води с 2:1 победи.

Първи сет

Григор избра да сервира и вкара половината си първи начални удари, като с форхенди по обратния диагонал си осигуряваше предимство в разиграванията. Бублик пробва да използва любимата си къса топка при 40-30, но я прати в аут и българинът поведе с 1:0. Руснакът изпълняваше доста силен сервис и направи ас, но два пъти след дълбоки ретури на Димитров сбърка при атаките си към мрежата. При 30-30 топ ракетата ни показа отлична защита и премина в контраатака, като принуди съперника да сбърка и стигна до точка за пробив. Бублик пак потърси къса в неподходящ момент и сбърка, за да стане резултатът 2:0.

Димитров продължи да взима инициативата след началния си удари да ползва уверено форхенда по обратния диагонал, за да си отваря корта за завършващи смачове. За само десетина минути игра той вече си беше изградил солиден аванс от 3:0 след сервис-гейм на нула.

Бублик се отчете с първи спечелен гейм за 3:1, като в него почти не се игра тенис и точките бяха доста кратки, завършващи в негова полза. Гришо продължи добрия си ритъм от начален удар и без да влиза в излишно дълги разигравания подчини отново съперника си, за да поведе с 4:1.

Бублик отново ползва техниката си да изпълни къса топка (този път успешно), като взе втори пореден сервис-гейм на нула и намали на 4:2. Страхотна къса топка след най-дългото разиграване даде предимство на Григор за 15-0, а после три прекрасни невърнати сервиса (два по правата и един по диагонала в полето за предимство) му осигуриха комфортен аванс от 5:2.

С бекхенд-уинър Димитров поведе с 0-15, но после поредната атака на мрежата на Бублик се увенча с успех и завършващо воле със задната страна на ракетата за 15-15. Втори хубав ретур от форхенд на българина накара съперника му да сбърка при следващото си излизане, но с три поредни мощни сервиса руснакът се спаси - 5:3.

Чудесна поредица от начални удари в комбинация с отлични форхенди позволи на Григор да затвори сета в своя полза след половин час - 6:3. Последната точка в актива му дойде от десетата непредизикана грешка на съперника, а към този момент българинът бе направил само пет.

Втори сет

Грешка от форхенд и нова сбъркана къса топка на Бублик направи първото му подаване доста напрегнато за него при 30-30. Тогава дойде шансът за пробив в полза на Григор, след като съперникът му сбърка воле край мрежата. Рисков минаващ удар на българина обаче не се получи и възможността не беше оползотворена, след което се премина през още едно равенство (благодарение на вече успешен минаващ форхенд на Гришо). Двойна грешка на руснака вкара гейма в още един дюс, а Димитров го постави в много сложна ситуация на мрежата и провокира грешка от воле за нов брейк-бол. Бублик обаче не се отказваше от единствената си тактика и пак излезе напред, като този път с елегантно воле се избави от неприятностите, но секунди по-късно със същото упражнение подари нов шанс за пробив. Григор го размина с форхенд и започна втория сет с перфектен пробив за 1:0.

Григор направи две рядко срещани в мача грешки и се въвлече в напрегнат сервис-гейм при 30-30, но после размина съперника с фантастичен форхенд по диагонала. Нова непредизвикана грешка от българина в момент, в който се подведе, че играта е спряна, вкара за първи път подаването му в дюс. Невърнат сервис и хитър неутрализиращ форхенд (при излязъл напред Бублик) позволи на топ ракетата ни да си затвърди пробива за 2:0.

Не без неприятности, но и с няколко класни изпълнения Бублик все пак се добра до намаляване на изоставането си на 2:1. Когато седна на стола си, руснакът с казахстански паспорт си каза "нищо не работи". Григор направи непредизвикана грешка от бекхенд за 15-15 в следващия гейм, но иначе с отлични начални удари не позволи никакви надежди у съперника си да помисли за връщане на пробива - 3:1.

Бублик с бомардиращи сервиси намали на 3:2, като пробва и начален удар отдолу, който несполучи, а впоследствие той направи и двойна грешка. Фантастичен минаващ форхенд на Григор зарадва публиката в доста напрегнат за него момент и му даде аванс от 30-0, а после хубав сервис в тялото го изведе до 40-15. Поредната комбинация от начален удар и форхенд по обратния диагонал даде на българина голямо предимство и той с лекота поведе с 4:2.

Бублик вкара в употреба бомбения си сервис и намали на 4:3, но инициативата все още беше в ръцете на Димитров. Топ ракетата ни не допусна никакво отпускане и с великолепни удари зад сервиса си поведе с 5:3 и се доближи максимално до спечелване на рутинна победа. Руснакът пак направи катастрофален опит за сервис отдолу, но все пак взе подаването си на нула и се задържа в мача при 5:4.

Григор направи страхотен форхенд-уинър по диагонала за 15-0, след което стана жертва на изумителен печеливш ретур, който хвана линията с огромна доза късмет за 15-15. Българинът направи поредния минаващ форхенд за 30-15, а после дочака грешка от бекхенд за двоен мачбол. Нова неточност от основната линия на Бублик направи победата на Димитров факт - 6:3, 6:4 за само 71 минути игра.

Снимки: Gettyimages